Karel Kryl

03.03.2023

Kdo by neznal našeho nejznámějšího básníka a písničkáře a alespoň pro mě symbol protestsongu (ačkoliv Karel vždy říkal, že protestsongy nikdy nepsal protože proti ničemu neprotestoval!!!) z let 1963-1989. Během mého dospívání byl poslech alba "Bratříček" asi největší možnou revoltou proti totalitě a kdo měl na kazetě Kryla, ten alespoň takhle skrytě bojoval proti režimu jako Míla Břečka.

A tak si dodnes živě pamatuji, jak jsme na chmelových a bramborových brigádách "sjížděli" asi patnáctou pirátskou kopii jeho desky a když mi Stan Skřivánek, dnes žijící v Irsku ukázal, že mají doma pravé LP nemohl jsem uvěřit, že bydlíme vedle takových disidentů. Krylova hudba pro mě měla báječnou příchuť zakázaného tajemství, ale textům jinotajů jeho poetických balad, jsem v té moc nerozuměl. Kdo poslouchal Kryla, byl hustej a když si k tomu přibral Depešáky a Led Zeppelin, platil za širokožánrového znalce...

Jaké bylo moje překvapení, když mi v roce 1992 Jana Zimmermannová, majitelka vydavatelství Janez jen tak mezi řečí řekla "hele, když teda fotíš, nechceš mi vyfotit Karla Kryla?" Sice bylo pár let po revoluci a věděl jsem, že Karel sem jezdí, ale byl obklopen představiteli občanského fóra a dalších skupin. Jenže v této době už také přicházelo vystřízlivění ze sametu revoluce a Karel začal nastavovat zrcadlo politickému vývoji v porevolučním Těškoslovensku, byl smutný z rozdělení republiky. Paradoxem bylo, že po revoluci mu opět zakazovali zpívat písničku "Od Čadce k Dunaji", kterou právě rozdělení republiky kritizoval. Zde bych rád trefně použil frází mé dobré přítelkyně Gity, která s potutelným úsměvem říkávala: "no kocoure, ona revoluce byla, ale zase tak velká nebyla" 

Přišel jsem večer do Michelského divadla, kde vládla neformální umělecká atmosféra, potkal jsem tam Danielu Bakerovou se kterou udělal Dvě půle lunety aneb rebelant o lásce , což je album z roku 1992 s nahrávkami recitace milostných básní.

Pozoroval jsem ho ve scénicky nasvíceném divadle a fotil ho asi z 3 metrů, jen momentky bez blesku. Střídavě preludoval na kytaru, balil si cigaretu a upíjel rum z láhve. Nevím proč, ale mluvil o tom, že je smutnej a nasranej z Petra Jandy, který proti jeho vůli vydal ve svém vydavatelství jeho desku z roku 1986 "Dopisy". Vážně si pamatuji, že mu z toho bylo do breku, potlačoval smutek smíchem, gestikulací rukou, balenými cigaretami a rumem. Bylo by to asi na dlouhé vyprávění a dohady o tom jak a co bylo, jaký byl, či nebyl. Já jsem se prostě potkal s mým idolem,

Karlovi jsem po Janě poslal asi 20 černobílých momentek a ta asi za týden volala, že se jich Karlovi pár líbí a kolik bych chtěl za to fotku do alba Monology. Nemohl jsem uvěřit vlastním uším, ten Kryl jehož písničky jsem poslouchal pod dekou si chce dát mou fotku na své album, které, alespoň dle mého korelovalo s Bratříckem? Vzkázal jsem Karlovi, že za fotku chci jedno album Monology s věnováním a když jsem pak přišel ně některý z jeho koncertů, honorář jsem od něj opravdu dostal mám ho dodnes doma jako relikvii a na Karla často vzpomínám. Když v roce 1994 náhle zemřel na infarkt opravdu jsem byl smutnej, ale dnes jsem za něj šťastnej, že se téhle doby nedočkal. Měl by totiž těch  infarktů ještě asi 15 a myslím, že počet témat ke zhudebnění by značně převyšoval jeho uměleckou kapacitu.

A když pozoruji vlády, politické veletoče, státem kryté zlodějiny a bídu obyčejných lidí, zatím co předrevoluční gauneři a jejich nohlsedi stále více bohatnou, na úkor těch  obyčejných lidí, říkám si potíchu: "Karle, už zas ryjeme držkou v zemi"

Rád jsem Tě potkal.....

Můj blog, moje názory, moje pravidla.....
.
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!